Formy podnikání v České republice

Většina začínajících podnikatelů se rozhoduje mezi registraci živnosti (OSVČ, osoba samostatně výdělečně činná) a společnosti s ručením omezeným (s.r.o.). V následujícím textu budeme se soustředit na rozdíly mezi živnosti a s.r.o. při registraci, administraci a placení dani.

Živnost je optimální formou podnikání pro jednotlivce, zejména na počátku.
Registrace probíhá na živnostenském odboru magistrátu. K tomu je zapotřebí jedna návštěva a 1000 Kč na poplatek. Některé druhy živnosti jsou vázané na určité vzdělání, nebo praxi, což je vhodné ověřit předem.
Administrativa živnosti může být velmi jednoduchá. Není nutnost vést podvojné účetnictví, stačí zaznamenávat příjmy a výdaje v daňové evidenci. Živnostník neplátce DPH daňovou evidenci většinou bez obtíže zvládne. Základní znalosti vedení vlastní administrativy lze odnést z krátké konzultace v účetní kanceláři.
Sazba daně z příjmu pro živnostníky je 15%. Do celkové daňové zátěže živnostenského podnikání ale ještě připočteme povinné platby na sociální pojištění (14,6% z čistého zisku) a zdravotní pojištění (6,75% z čistého zisku). Zjednodušeně se dá říci, že živnostník do určité výše zisku odvede 38,35% z čistého zisku na daních a pojistném.

K výhodám živnosti patří, že výdaje lze uznat ne na podkladě reálných nákladů, ale procentem z příjmů. Tak základ daně lze před výpočtem daně zmenšit o 80%, 60% nebo 40%, podle druhu vykonávané činnosti. Je to výhodné zejména, když reálné náklady jsou malé. Jestli živnostník má stalé zaměstnání, tak do určitého stropu zisku nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Společnost s ručením omezeným (s.r.o.) je kapitálovou společnosti a samostatnou právní osobou. V praktickém důsledku toto označení znamená, že prostředky vložené do s.r.o. patří společnosti, a ne společníkům; a že zisk společnosti musí být zdaněn na úrovní právnické osoby, než ho bude lze rozdělit mezi společníky.
Registrace s.r.o. je proces o několika etapách. Zájemce musí navštívit notáře, živnostenský úřad a banku. Celý proces trvá minimálně dva týdny a stojí přiblížně 12.000 – 15.000 Kč.
Administrativa s.r.o. vyžaduje zahájení podvojného účetnictví, což většinou vede k nutnosti najit si účetní kancelář.
Sazba daně z příjmu v pro právnické osoby je 19%. Ale do celkové daňové zátěže se musí počítat daň 15%, která se odvede za společníka při rozdělování již zdaněného zisku. Celková daňová zátěž s.r.o. tak bude 31,15% z čistého zisku. Společník s.r.o. za svoji práci může pobírat plat, stejně jako zaměstnanec, nebo spoléhat na rozdělení zisku jednou ročně.

Při rozhodování mezi podnikáním jako živnostník nebo pod hlavičkou s.r.o. bude hrát roli podnikatelský záměr a chuť nebo možnost investovat. Jestli podnikání začínáte jako vedlejší činnost při pracovním poměru, jestli hodláte podnikat v oboru služeb, kde provozní náklady nejsou velké, tak forma živnosti Vám poskytne hodně bonusů pro rozjezd podnikání. Když do podnikání jdete s vícero společníky, nebo vyhodnotíte, že vaši budoucí obchodní partneři budou mít větší důvěru v kapitálovou společnost, tak s.r.o. je lepší volba.