Kdy potřebuji pomoc účetního?
Jestli jste začínající živnostník, musíte vést nutné minimum administrativy svého podniku, které předepisuje české právo. Každý to může zvládnout samostatně. Často se při tom hodí krátká konzultace účetního: je důležité pochopit principy evidence příjmů a výdajů a jejich propojení s daňovým přiznáním.
Spolupráce s účetním začne být nezbytná po registraci k DPH. V Česku se plátcem DPH stává mezi jiným osoba, u které obrat za libovolných 12 měsíců překročí 1.000.000 Kč. Status plátce přináší větší administrativní zátěž na podnik: jedno měsíční daňové přiznání a dva hlášení.
- Kdy má s.r.o. začít s účetnictvím?
Podle českého práva, s.r.o. má povinnost začít účetnictví ke dni zápisu do Obchodního rejstříku. Neznamená to ale, že ke dni vzniku s.r.o. je nutné mít smlouvu s účetní kanceláři. Jestli společnost není velmi aktivní, stačí obrátit se na účetního s rozumným předstihem před prvním podáním daňového přiznání.
Jestli s.r.o. byla registrovaná v říjnu, listopadu nebo prosinci, lze prodloužit další účetní období o tyto poslední měsíce roku a podávat první daňové přiznání až za následující rok. O tomto rozhodnutí je ale lepší Finanční úřad informovat.
- Jak vypadá spolupráce s účetním?
Malé podniky většinou spolupracují s externí účetní kanceláři. Podnikatel poskytne soubor dokladů vždy za nějaký časový úsek, typicky za měsíc. Doklady lze předávat v papírové nebo digitální formě. Zpět klient dostává zpracované účetní doklady, výstupy a přehledy, na kterých se dohodne s účetní kanceláři. Kompletní účetnictví podniku je většinou uloženo v sídle společnosti.
Účetní kancelář je také místem, kam se klient obrací s jinými administrativními a právními dotazy, které často vznikají zejména na začátku podnikatelské činnosti.